2 | ||
Editor: geon
Time: 2008/09/21 18:03:32 GMT+2 |
||
Note: |
changed: - Modul path ========== Modul stáhnete na http://www.jorendorff.com/articles/python/path/ nebo http://pypi.python.org/pypi/path.py, rozbalíte a nainstalujete standardně pomocí ``python setup.py install``. Jak začít --------- Začněte třeba takto:: from path import path # pak vytvoříte instance path voláním prom = path('/usr/local/bin') # nebo prom = path('C:\\Program Files') Popis ------ Modul činí daleko příjemnější práci se soubory a složkami než je práce se několika samostatnými moduly z distribuce. Zahrnuje je totiž v sobě v jedném třídě: * Funkce z **os.path** jsou metodami ``path``. Takže například místo ``os.path.abspath(os.path.normpath(f))``, píšete ``f.normpath().abspath()``. (Poznámka: ``os.path.split(f)`` se stal ``f.splitpath()`` a ``os.path.join(a, b)`` se stal ``a.joinpath(b)``, aby se zabránilo konfliktům metod řetězců ``split()`` a ``join()``.) * Mnoho funkcí z modulu **os** je také metoda ``path``. Například ``os.makedirs(d)`` se stal ``d.makedirs()``. * Metody ``path.files()`` a ``path.dirs()`` jsou náhradou pythonovského modulu **glob**. Například ``mydir.files('*.py')`` vrací seznam pythonovských souborů v adresáři, definovaném v ``mydir``. (pokud potřebujete skutečně metodu ``glob()``, je tam také.) * Funkce z modulu **shutil** jsou také metodami ``path``. Obzvláště metody ``copy()``, ``copyfile()``, ``copytree()`` a ``rmtree()`` jsou dosti užitečné. Další fíčurky -------------- * Metoda ``path.walk()`` vrací iterátor, který prochází rekurzivně celý adresářový strom. ``path.walkdirs()`` a ``path.walkfiles()`` fungují stejně, až na to, že prochází buď jen adresáře nebo soubory. * ``path.lines()`` vrací řádky souboru. ``path.bytes()`` vrací binární obsah souboru jako jeden dlouhý řetězec. Existují také opačné metody ``path.write_lines()``, ``path.write_bytes()``, ``path.write_text()`` pro přepis nebo přidávání k souborům. * Metoda ``path.touch()`` funguje jako Unixový příkaz ``touch``. Aktualizuje čas souboru; pokud neexistuje, bude vytvořen nový. * Dvě metody na práci s relativními cestami: metoda ``relpath()`` převádí objekt ``path`` na relativní cestu, přičemž jako základ bere aktuální pracovní adresář. Je to tak trochu opačná funkce ``abspath()``. Metoda ``p1.relpathto(p2)`` vrací relativní cestu k p2 vzhledem k p1. Například na windowsech ``path('C:\\Python22').relpathto('C:\\Python22\\Lib\\path.py')`` vrací ``path('Lib\\path.py'``). Další najdete na `webu autora <http://www.jorendorff.com/articles/python/path/>`_ Příklady -------- přidejte ... Nápověda -------- Přímá nápověda, dokumentace k jednotlivým funkcím i jejich plný výčet neexistuje, musíte si poradit sami: NapovedaKModulum
Modul stáhnete na http://www.jorendorff.com/articles/python/path/ nebo http://pypi.python.org/pypi/path.py, rozbalíte a nainstalujete standardně pomocí python setup.py install.
Začněte třeba takto:
from path import path # pak vytvoříte instance path voláním prom = path('/usr/local/bin') # nebo prom = path('C:\\Program Files')
Modul činí daleko příjemnější práci se soubory a složkami než je práce se několika samostatnými moduly z distribuce. Zahrnuje je totiž v sobě v jedném třídě:
Další najdete na webu autora
přidejte ...
Přímá nápověda, dokumentace k jednotlivým funkcím i jejich plný výčet neexistuje, musíte si poradit sami: NapovedaKModulum